Již tento víkend 28. a 29. května vypukne v celém Brně festival Open House. Svým účastníkům nabízí ochutnat město způsobem, jakým ještě nezažili. Architektonický festival nabízí návštěvu budov a objektů, které jindy bývají široké veřejnosti nepřístupné. Návštěvníci tak mohou letos navštívit například byt Richarda Herdana, vilu Tugenhat, jindy nepřístupné prostory Anatomického muzeum Profesora Karla Žlábka, nebo také naše Radio R, které se otevře v sobotu od 13:00 do 19:00. O festivalu a jeho přípravách jsem si povídala s jeho organizátorkami, třemi Barborami, Mikolášíkovou, Němcovou a Juráškovou.
Jak festival vlastně vznikl?
Důležité je vědět, že festival nefunguje sám, ale v rámci mezinárodní sítě. Fungujeme trochu v rámci organizace Open House worldwide, kde je registrováno přes 50 různých míst. Nedostáváme od nich ale žádný manuál, nebo návod na postupy. Všechno děláme my a ostatní dobrovolníci sami. Je na nás, jaká místa se budou navštěvovat, jakým způsobem budeme dělat dobrovolné akce. V Londýně se třeba část zpřístupňují i obytné prostory, ale to my moc neděláme.
Nápad na to, dělat takový festival i v Brně pochytila naše paní ředitelka taky v zahraničí. Nultý ročník byl na podzim 2017, tehdy ještě jako Open Days. Zpřístupnili jsme jenom pár lokací. Ale díky enormnímu zájmu byl další ročník už na jaře 2018, to už jako Open House Brno.

Z obytných prostor se Vám ale podařilo otevřít byt Richarda Herdana, nebo ne?
Ano, ale v tom nikdo nebydlí. Na téhle lokaci je unikátní ještě to, že ji letos otvíráme naposledy před rekonstrukcí. Díky tomu mměli průvodci tak velký zájem, že se nám podařilo přidat prohlídky. To je vlastně další z velice atraktivních aspektů festivalu. Některé lokace otvíráme prostě jenom jednou. Než se uzavřou, zruší nebo začnou rekonstruovat. Někam se zase dostaneme jenom s kamerou. Například na střechu Fakultní nemocnice Brno. Ta je jinak úplně mimo limity.
S kamerou jste se dostali také do mnoha prostor během covidu.
Během covidu byla většina prohlídek online. Tehdy bylo složité hlavně to, že jsme až do poslední chvíle nevěděli, jestli se nám povede vůbec něco otevřít naživo. Nakonec jsme sice mohli pár míst otevřít, ale stejně spíše všechno probíhalo v rámci online prohlídek na našem YouTube kanále, nebo v rámci podcastů na Spotify.
Videa a fotografie z tohoto netradičního ročníku ale alespoň můžeme znovu recyklovat, znovu použít. Máme tak i fotodokumentaci míst, které by jinak přístupné nebyly, nebo už znovu otevřené být nemůžou.

Tenhle ročník je už tedy konečně, „normálně“ naživo. Jak bude probíhat? Na co se můžeme těšit?
Oproti minulému covidovému ročníku se nám podařilo otevřít až dvojnásobek lokací. Letos jich bude přes padesát. Stále se snažíme přidávat něco nového, inovovat. Máme letos naplánované i programy pro děti. V komunitním centru válečných veteránů pro ně bude komentovaná prohlídka a dokonce i dílnička. Děti mohou také navštívit workshop v neškole architektury pod vedením architektky Jany Kaštánkové v areálu bývalé Mosilany.
5. června bude také cykloprohlídka. Na ní budeme objíždět zajímavé architektonické objekty postavené v období 50. až 80. let a budeme je porovnávat s těmi postavenými po roce 89. Takhle budeme srovnávat třeba budovu radnice v Žabovřeskách s Bílým domem. Neproměnila se jenom architektura, ale i funkce budov, které teď slouží i k jiným potřebám. Cykloprohlídky budou komentovány česky i anglicky.
Určitě bychom návštěvníkům také doporučily procházku zahradami vily Tugenhat za soumraku. Nebo návštěvu Mendelova pavilonu. Ti se nám přihlásili nedávno a navštívit ho můžete i bez registrace. Rozhodně doporučujeme i prohlídky, na které se registrovat nemusíte. Taky stojí za to.
Nejnovější komentáře