Být studentem neznamená jen chodit na přednášky a sbírat áčka. Studentská obec je zdrojem vyjádření nesouhlasu, je iniciátorem změn a její hlas je mnohdy silnější, než se na první dojem může zdát. A právě proto členové Radia R neváhali a v úterý 1. března odvysílali pětihodinový speciál věnovaný situaci na Ukrajině.
Už více než 14 let funguje studentské Radio R v komunitním duchu, s respektem k solidaritě, vzájemnosti, pochopení a lidství. Do éteru přináší tradičně netradiční alternativní obsah a reaguje na aktuální situace. A jinak tomu nebylo ani v případě speciálního vysílání k ruské invazi na Ukrajinu.
„Hned ve čtvrtek 24. února, když Rusko zahájilo agresi vůči svému sousednímu a nezávislému státu, jsem se rozhodl, že na situaci musíme reagovat. Ihned se zapojily více než dvě desítky členů Radia R. Vysílání jsme připravili narychlo, ale chtěli jsme ostudnou válku Ruska proti západnímu světu pokrýt komplexně. A to se, myslím, podařilo,“ uvedl programový dramaturg Tomáš Spáčil.

Studio v pátém patře Fakulty sociálních studií navštívilo celkem jednadvacet hostů, z toho patnáct expertů Masarykovy univerzity. Vysílání bylo rozděleno do šesti tematických bloků. Úvodní slovo pronesl lektor katedry mediálních studií a žurnalistiky, kněz a dokumentarista Jan Hanák.
V prvním bloku se odborníci z Masarykovy univerzity zabývali současnou bezpečnostní a ekonomickou situací Ukrajiny a dopadem válečného konfliktu na celou Evropu. Hosté ocenili i odvahu Ukrajinců. Zmínili však i jejich ne příliš optimistické vyhlídky vzhledem k síle ruské armády.
Řečníci probrali i roli univerzity, aneb co může a co musí v současné situaci udělat. Prorektorka Simona Koryčánková uvedla, že na Masarykově univerzitě studuje aktuálně 190 ukrajinských studentů a zaměstnává 23 pracovníků z Ukrajiny. Škola už nyní nastavuje systém pomoci v podobě mimořádných stipendií. Předseda Studentské komory Akademického senátu Daniel Jirků zase vyzval studenty, aby hlasitě vyjádřili své pobouření a nemlčeli.

Hosté třetího bloku se pro změnu ponořili hlouběji do samotné historie Ukrajiny a pokusili se vysvětlit, proč je pro prezidenta Ruské federace tak důležitá a jak na ni nahlíží. „Putin chce Ukrajinu brát jako mladšího bratra, ne jako silného souseda,“ uvedla doktorka Anna Agapova.
Promluvili však nejen experti, ale i samotní účastníci Ukrajinci, kteří momentálně žijí na území Česka. Tři studenti, jmenovitě Ivan Teslenko, Yelyzaveta Kravchenko, Elizaveta Makieieva, a řeckokatolický kněz Serhij Mackula se podělili o své momentální pocity, kterými jsou především strach a nejistota. „Moje matka spí v oblečení a drží vedle sebe bundu, kdyby ji vzbudila signalizace a bylo třeba se schovat,” vysvětluje Yelizaveta Kravchenko. Zmíněno bylo také přirovnání současné situace k roku 1968, zaznělo i poděkování českému národu za vlnu pomoci a solidarity. “Jste borci a borkyně,” pronesl kněz Serhij Mackula.

Pocity Ukrajinců vzápětí doplnil sestřih nahrávek vyjádření Rusů, kteří s válkou nesouhlasí a Putinovy kroky striktně odsuzují. „Moment, kdy jsme mohli slyšet, jak Ukrajince i Rusy spojuje odpor k válce a jak jsou obě strany tímto konfliktem zničeny, byl nejsilnější okamžik celého vysílání,“ přiznává Hana Poledníková, station manažerka Radia R.
Emoční část vysílání vystřídaly praktické rady proč je důležité pomáhat a jak konkrétně se může každý občan zapojit. „Pomoc nebude jednoduchá, ale bude nutná. A náš národ je té obrovské pomoci schopen,“ upozornil ředitel diecézní charity Brno Ondřej Haičman. Musíme se také snažit vyvarovat přijetí myšlenky kolektivní viny Rusů, na což upozornil David Butula, ředitel organizace Paměti národa Jižní Morava. Závěr speciálu nám pak osvětlil, co se zřejmě bude dít dál, na jaké dezinformace se musíme připravit, jak jim čelit a jak dbát o své duševní zdraví v této nelehké době.

Jednotlivé bloky doplňovaly speciály, například reakce na invazi ze světa sportu nebo vyjádření Iryny Zabiiaka z neziskové organizace Ukrajinská iniciativa Jižní Moravy. Ta apelovala, ať se s nabídkou pomoci obracíme na již zaběhlé instituce, a vyhneme se tak chaosu.
V průběhu celého vysílacího bylo studio Radia R otevřeno pro všechny, kteří chtěli sledovat vysílání naživo, nebo i pro ty, kteří v těchto nelehkých chvílích nechtěli být sami. „Atmosféra v místnosti byla zvláštní, těžká, ale myslím si, že nás to jako komunitu sblížilo,“ uvedla produkční Daniela Novotná. Zájemci mohli také zakoupením stužky přispět na sbírku Paměti národa na pomoc Ukrajině.
Livestream speciálu si v průběhu vysílání pustilo zhruba tisíc lidí. Jeho záznam je už nyní k dispozici na Spotify, Anchor i Apple podcast pro všechny zájemce, kteří si ho nestihli pustit živě a chtějí se o momentální situaci dozvědět co nejvíc.
Díky, že jste s námi.
Слава Україні!
Autor: Barbora Dohnalová, Veronika Hušková
Foto: Vojtěch Kába, Adéla Michalčíková