Krátké filmy. Jako subžánr fungují spíše na filmových festivalech a streamovacích platformách, v klasických kinech je často nenajdete. I proto si krátké filmy mohou často dovolit tematizování příběhů, které se vyhýbají tématům kasovních trháků. Také existence oscarové kategorie za nejlepší krátký hraný film ovšem dokazuje, že tento žánr má ve světě filmu pevné místo. Filmová přehlídka BRNO16 přináší filmy hrané, animované, experimentální, studentské, profesionální i neprofesionální.
Soutěžní výběr se letos nesl především ve znamení zkoumání hranic vnitřní rodinné toxicity. Hlavní cenu poroty si odnesl režisér Mo Harawe za snímek Přijdou moji rodiče? Režisér somálského původu rozvíjí příběh mladého vězně, který čeká na popravu za působení v teroristické buňce. Pro vězeňské dozorčí každodenní rutina, pro vězně poslední den jeho života – během kterého, chce naposledy spatřit svoji rodinu.
„Porota uděluje hlavní cenu filmu pozoruhodnému na všech úrovních – s Bressonovskou strohostí představuje neúprosné rozvíjení tragédie současné i klasické,“ komentuje výběr předseda poroty hlavní ceny Charlie Cockey.
Rozvíjení nejen tragédie, ale především rodinných vztahů. Animovaný snímek Sestry, vítěz kategorie Československá 16, „rozevírá motiv sourozeneckého vztahu, v němž se mísí vztek, lítost a nutkání pečovat.“ Diváckou cenu si pak odnesly polské Poslední dny léta, ve kterých se hlavní hrdinka musí rozhodnout mezi obranou kamarádky nebo rodinné integrity.
Podobný tématický oblouk opisují také filmy, které získaly čestné uznání poroty. Pětileté děvčátko se dotýká traumatických událostí a temných tajemství v tradičně založené rodině, surreálně zpracovaná smrt babičky a příběh libanonské nevěsty. Krátkometrážní médium divákům předkládá po stopážní stránce kondenzované příběhy, o to víc však vyznívá naléhavost jejich sdělení.
Esther Hyhlíková
Nejnovější komentáře