Filozofická fakulta Masarykovy univerzity (MU) přivítala ve čtvrtek 12. května na svém nádvoří v rámci divadelního MUNIfestu pět studentských spolků z různých fakult MU. Ve slunečném odpoledni tak mohli studenti zhlédnout různorodé divadelní hry, na které se každý spolek připravoval několik měsíců dopředu. Mimo divadelní představení vystoupila na festivalu i taneční skupina Yosakoi Hanamaru.

Podle Moniky Vinklárkové, která si zahrála roli paní Barkerové ve hře Americký sen Divadla Petra Cendelína, byl festival skvělou příležitostí pro malá studentské divadla rozšířit povědomí o jejich existenci. Jejich spolek byl totiž nejmladší. „Zároveň jsme byli moc rádi za možnost se seznámit s tvorbou jiných amatérských divadel a vidět tak, jak to dělají jinde,“ dodala Vinklárková. Na hru Americký sen se připravovali zhruba šest měsíců.
Kromě Divadla Petra Cendelína vystoupil na jevišti Divadelní spolek SveTr se svou hrou Tills Vi Ses (Až se uvidíme) nebo také hra 1918: Hovory před zákonem, která pojednává o podstatě práva a české právní kultuře, od právnické Fakultní divadelní společnosti. Účinkující spojili vybrané glosy z Hovorů s TGM a Kafkova textu Před zákonem. Příprava jim trvala zhruba deset měsíců. Hrou se prolínaly také krátké kulturní vložky jako třeba ikonický dialog mezi Hurvínkem a Spejblem nebo také kousek Pejska a Kočičky. „Hry vznikají za pomocí dramaturgických změn v záznamech reálných událostí a dostávají tak speciální nádech autentičnosti,“ řekl Vít Hrubý, který ve hře ztvárnil Karla Engliše.

Nechybělo ani představení v angličtině Canterbury Tales, které vychází z předlohy Canterburských povídek, od spolku The Gypsywood Players. Adaptaci přepsali do současného jazyka, aby bylo srozumitelné. Festival zakončilo Filosofické divadlo se svojí hrou Problém aneb hra o tvojí mámě.
Viktorie Motlochová
Nejnovější komentáře