Periferní slyšení spojuje alternativní rozhlasové scény
Diskutovat, poslouchat nebo sdílet zkušenosti mohli nadšenci, dokumentaristé i členové rádií na periferii posluchačského spektra. Právě o komunitních a studentských rádiích, které nemíří na mainstreamové posluchače, bylo Periferní slyšení. Akce pořádaná brněnským Spolkem Radia R proběhla o sobotním odpoledni 11. listopadu 2017.
Pozvání na akci přijalo Radio Wave, Kreativní HUB Českého rozhlasu, Radio StreetCulture a studentské rádia K2 a UP AIR. Byli tak přítomni zástupci různých komunit a struktur, kteří si mohli předat vzájemné know-how nebo zkušenosti. Kromě jejich přítomnosti protínaly akci přednášky a diskuze.
Nebyla řeč jen o trendech v zahraničních rádiích a rozhlasovém experimentování, stěžejním tématem Periferního slyšení byl také budoucí osud rozhlasu. Především pak životaschopnost živého vysílání, které v internetovém věku a možnosti zpětného přehrání záznamu nebo podcastů může ztrácet smysl. Dále přišla na řadu myšlenka autorské samostatnosti, kdy dnes má možnost nahrát zvukovou stopáž široké spektrum potenciálních autorů bez nutnosti navštívit velká nahrávací studia. Takovou nahrávku může snadno uveřejnit na webu bez nutnosti záštity „partnera“ v podobě rádia nebo média.
Podobnosti i rozdílnosti mezi komunitními médii bylo možno vidět také v jejich struktuře a organizaci, kdy jedna média fungují jinak než druhá a mají rozdílné hierarchie. Celá akce byla zakončena afterparty za doprovodu DJů Radia R.