Osm přednášek z oblasti pedagogiky, práva nebo výživy nabídla akce TEDx Masaryk University
„Ideas worth spreading“, neboli „Nápady, které stojí za to šířit“, to je motto známé organizace TED. Díky ní má dnes každý člověk s připojením k internetu možnost poslechnout si myšlenky a příběhy inspirujících lidí z celého světa ve formě přednášek.
TEDx jsou akce podobné přednáškám TED, ale jsou spíše lokální a samostatně organizované. Po splnění několika podmínek, například že všechny přednášky musí mít méně než osmnáct minut je možné zažádat o licenci. Získat tuto licenci se povedlo studentce Filozofické fakulty, člence spolku MUNIE Michaele Jelenové. Spolek MUNIE je hlavním partnerem celé události a celá akce je zaštítěna rektorem Masarykovy Univerzity. TEDx se konal 5. 5., ale pokud jste ho prošvihli, nemusíte se strachovat. Do měsíce po ukončení akce by všechny přednášky měly být volně přístupné na internetu.
Letošní ročník TEDx Masaryk University dal prostor devíti řečníkům, kteří jsou všichni absolventi Masarykovy Univerzity v odlišných oborech. Pojďme si tedy představit alespoň tři z nich a říct si něco o tématu jejich přednášky.
V první polovině večera se podělila o svůj příběh studentka magisterského oboru Teorie interaktivních médií Aneta Synková. Její přednáška se však týkala jiného oboru. Aneta se totiž také v blízké době stane certifikovanou výživovou poradkyní. A právě její boj s poruchou příjmu potravy byl tématem, o kterém mluvila.
Dnes Aneta pomáhá lidem s podobnými problémy, protože přesně ví, čím si prochází. Sama popsala, že cesta od anorexie zpět do normálu není jen o vyvážení stravy a cvičení, ale i psychické pohodě. Tu prý našla až když byla upoutána na lůžko po úrazu na lyžích. Tehdy si byla odkázána jen na péči ostatních a posilovna vůbec nepřipadala v úvahu. „Díky tomu jsem si uvědomila spoustu věcí a změnila priority ve svém životě. Uvědomila jsem si, jak sobecky jsem se chovala, a že život mi doslova utíkal mezi prsty,“ popsala svoji cestu ke zdravému životnímu stylu Aneta.
Po přestávce, kdy se diváci mohli doptávat přednášejících v živém videohovoru, následovala druhá polovina večera. Jedním z vystupujících byl Vojtěch Polášek, absolvent oboru Bezpečnosti informačních technologií a člen spolku Život trochu jinak. Jeho přednáška se týkala problémů, se kterými se potýkají lidé se zrakovým postižením v souvislosti se svým okolím.
Vojtěch, který je sám nevidomý, popsal ze své zkušenosti, jak svojí přílišnou péčí mohou rodiče dětí se zrakovým postižením nechtěně bránit svým ratolestím ve vývoji a samostatnosti. Často okolí svými dobrými úmysly mohou napáchat nenávratné škody. „Když děti budete něco učit, nechte je udělat chybu. Protože když je nenecháte chybu udělat, tak vám garantuji, že oni ji stejně jednou udělají. Ale vy už u toho nebudete a nebudete jim mít možnost pomoci,“ vysvětlil Vojtěch. Podle jeho osobních zkušeností je velmi důležité i zrakově postižené děti, co možná nejvíc vést k samostatnosti.
Posledním z přednášejících byla ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková. Na příkladu soudcovského disentu, což jsou stanovisko nesouhlasící se závěrečným rozhodnutím, popsala důležitost plurality názorů v naší společnosti. Disent může vzniknout i jako menšinový názor, který se stane většinovým stanoviskem. Tímto případem je například rozhodnutí o nepřípustnosti rasové segregace ve Spojených státech.
Sama Šimáčková potvrdila, že někdy psala disent ona, v jiných případech zase byla součástí většiny. „Nezlobme se na to, že ve veřejném prostoru zaznívají různé názory a argumenty. Užívejme si to. Buďme šťastní, že nežijeme ve společnosti, kde to bylo zakázáno,“ uzavřela přednášku a celý TEDx Kateřina Šimáčková.
Autor: Alžběta Indrová