O Žižkovské noci se rozhodne během následujících dní, říká organizátor Marek Dočekal
Za deset let se stal z nápadu několika kamarádů z Prahy fenomén. Hudba, divadlo, poezie, přednášky, workshopy, Žižkov. Dříve chudá dělnická čtvrť prošla v posledních dvou dekádách nesmírně dynamickým vývojem. Rozmanitost této změny pak nejlépe reflektuje Žižkovská noc. Původně malý festival nadšenců se rozrostl za hranice Žižkova a už desátým rokem dává příležitost více i méně známým umělcům ze všech koutů republiky i Evropy. Letošní ročník je však v důsledku úterní vyhlášky vlády o zákazu veřejných akcí v ohrožení. Ve studiu Radia R se o duchu a počátcích festivalu a hrozbě spojené s aktuální vyhláškou rozpovídal jeden ze spoluzakladatelů Marek Dočekal.
Vesmír Žižkov
Psal se rok 2011 a parta mladých nadšenců se rozhodla vytvořit kulturní prostor podle svých představ a pravidel. “Byli jsme striktně proti elitářství, proti komodizaci umění, proti omezením všeho druhu. Chtěli jsme stírat hranice sociálních a etnických rozdílů,” rozpovídal se pro Radio R Marek, v začátcích dokonce jediný plnoletý člen zakládajícího týmu.
Nebylo náhodou, že takový prostor vznikl zrovna na pražském Žižkově. “Každá čtvrť v každém městě republiky má svůj duch místa. Žižkov má fascinující historii psanou už Haškem či Seifertem. Původní dělnické předměstí se stalo novým domovem pro kreativní a umělecké založené mladé lidi. Nesmírně rozmanité prostředí reflektuje i sám festival. “Vždy nám šlo o barevnost. Nikdy jsme přitom nechtěli vytvořit nějaký přebujelý nádor v srdci Žižkova,” dodává Marek.
“Pouhá” velká poctivá párty se rozrostla na multižánrový festival svobody
“Našim cílem bylo zprvu udělat velkou poctivou párty. Během deseti let jsme ale Žižkovskou noc dostali do stavu, kdy se z ní stala široká umělecká platforma, která stojí na současném performance artu, na alternativním cirkuse, poezii a různých okrajových i populárních hudebních žánrech,” upřesňuje Marek.
Festival se během dekády stal v Česku ikonou a inspirací pro další města a městské čtvrti. Svým záběrem přitom dávno přerostl hranice Žižkova. “Spojujeme zajímavá a vhodné prostory, které nacházíme po celé Praze,” vysvětlil Marek.
Za cenu jednoho klubového koncertu tak člověk může stihnout například několik divadelních představení, vystoupení slam poetry, výstavu, koncerty svých oblíbených kapel a afterparty až do rána. “Žižkovská noc pro mě osobně znamená absolutní svobodu programu,” dodal Marek.
Rozhodnutí o letošním ročníku padne v následujících dnech
Při jubilejním desátém ročníku se však nad konáním akce (v původním termínu 26. až 28. března) stahují mračna. V úterý 10. března totiž Bezpečnostní rada vlády rozhodla o zákazu všech kulturních akcí s více než stovkou účastníků.
Co tento zákaz znamená pro konání Žižkovské noci? “Neděláme unáhlená rozhodnutí. Prakticky od první minuty po vydání tiskového prohlášení vlády věc řešíme. Počkáme si na vyjádření a pokyny od ministerstva kultury a dalších institucí, teprve poté rozhodneme. Prosíme tedy všechny o trpělivost,” svěřil se Marek.
Alternativy v podobě konání festivalu v jiný termín připouští. “Intenzivně jednáme i s interprety. Vše je nyní v procesu. Můžeme ale všem natěšeným fanouškům slíbit, že Žižkovská noc bude. Nyní nedokážeme přesně říct kdy a v jaké formě, ale bude,” uzavřel Marek.
Celý rozhovor s jedním z hlavních organizátorů Žižkovské noci Markem Dočekalem si můžete poslechnout na Mixcloudu Radia R.