Měsíc autorského čtení s Radiem R
4 státy, 5 měst, 31 dní, 62 spisovatelů a přes 300 autorských čtení – to jsou základní souřadnice vytyčující Měsíc autorského čtení, největší středoevropský literární festival. Od roku 2000 ho pořádá brněnské nakladatelství Větrné mlýny, právě se dostává do své poloviny a Radio R vám letos přináší živé rozhovory s jednotlivými autory.
MAČ, jak se festivalu zkráceně říká, vznikl v Brně, odkud se v roce 2010 začal rozšiřovat do dalších měst. Dnes ho můžete navštívit také v Ostravě, Košicích, Wroclavi nebo v ukrajinském Lvově. Festival má dvě programové línie a kromě 31 českých autorů na něm čtou své texty po každý červencový večer v divadle Husa na provázku i zahraniční autoři. Letošním čestným hostem je Gruzie, v minulých letech festival přivítal například osobnosti literatury z Francie, Skotska nebo Španělska. Program začíná každý večer v 18:30 čtením gruzinských spisovatelů, které doprovází překladatel. Ve 20:30 pokračuje program s českou literaturou. Po každém čtení následuje diskuse za účasti diváků. Nejen studenti jistě přivítají, že vstupné na celý festival je dobrovolné.
Radio R letos s MAČem navázalo spolupráci v podobě vysílání živých rozhovorů i samotných čtení českých autorů, mezi které se vloudilo několik Slováků, Poláků a Ukrajinců. Po celý červenec nás uslyšíte přímo z divadla vždy od 19:30. Rozhovory přenášíme živě na naši facebookovou stránku Radia R, kde jsou i záznamy z předešlých dnů. Proto pokud jste v létě mimo Brno, můžete si v teplém letním večeru sednout na balkón, otevřít svůj oblíbený cider a naladit si do sluchátek osvěžující literaturu. Naši moderátoři zatím zpovídali taková jména, jako je Jáchym Topol nebo letošní laureáti prestižní Magnesie Litery Bianca Bellová a Marek Šindelka (Jeho próza Únava materiálu o současné migrační krizi v Evropě už stihla vzbudit nemalý rozruch.). V druhé polovině měsíce se představí například ukrajinský slamer Oleksij Čupa, Arnošt Goldflam a celý program uzavře vynikající ostravský básník Petr Hruška.
Ulf
foto Mirek Černý
foto Franciszek Nastulczyk