HUDEBNÍM CD k integraci mladých lidí
Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) od ledna 2020 organizuje hudební workshopy pro skupinu mladých Čechů a migrantů. Jejich výstupem je hudební CD, kde se dospívající rapem a hiphopem vyjadřují k tomu, jak se jim žije, k otázkám tolerance, rasismu nebo jinakosti.
Ve čtvrtek 7.10. od 15:30 se v klubu Pomezí pokřtí hudební CD, co by výstup mezinárodního projektu I.COM. Součástí programu bude hudební závěrečný hudební workshop s Petrem Vášou a taky koncert samotných účastníků.
Po producentské stránce měl CD na starosti Roman Ševčík, který pomáhal dospívajícím skládat texty, tvořit muziku a učil je pracovat v nahrávacím studiu. Lektorsky v projektu působil Petr Váša, který naopak dokázal pomocí otevřeného námětu propojit všechny, ačkoliv by neměli stejný mateřský jazyk a učil je v umělecké výpovědi popsat svou emoci.
Do vzdělávacího mezinárodního projektu OPU se přihlásily děti z uměleckých gymnázií, středních i základních škol na základě výzvy, kterou OPU spustilo v lednu loňského roku. Důležitý byl zájem, hudební vzdělání nebylo podmínkou. Cílem bylo ověřit v praxi hypotézu, že hudba (rap, hiphop) dokáže působit jako dobrý komunikační model mezi mladými lidmi, a to i přesto, že ne všichni mluví česky nebo mají rozdílnou migrační zkušenosti.
Skupina zhruba dvaceti mladých lidí ve věku od 12 – 20 let se pravidelně 1x týdně potkávala na hudebních workshopech od ledna 2020, dokud nepřišel první lockdown. Covid 19 projekt protáhl, ale neměl vliv na kvalitu výstupu, právě naopak.
Ševčík k tomu říká: „S řadou dětí jsem byl v kontaktu přes zoom, někteří si procházely skutečně těžkým obdobím. Tím, že jsme měli dostatek času na přípravu, výsledné texty mají opravdu silnou výpověď. Ve výsledku nejde poznat, že se jedná o dětskou tvorbu, výstup je opravdu velmi profesionální. “
Probíhající pandemie zasáhla do projektu hned dvakrát, což neovlivnilo pouze časový harmonogram, ale i vztahy mezi dětmi. Někde se vztahy a prohloubily, což se promítlo ve výsledných textech, některé děti se přestaly účastnit, aby opět navázaly až po několika měsících.
“V textech dětí se objevují témata, kterými mladí procházejí – touha někam patřit, identita, zkušenost s diskriminací nebo šikanou. Jsou tam dojemné osobní příběhy o tom, jak přicestovali do republiky nebo co je aktuálně trápí,” říká Roman Ševčík, ” na CD zazní nejen čeština, ale i národní jazyky dětí jako arabština, francouzština, angličtina.”
OPU má dlouhodobou zkušenost se vzdělávacími projekty, které napomáhají utvářet pozitivní vztahy ke společnosti, k situacím a lidem.
„Myslíme si, že je potřeba budovat toleranci k cizincům už u mladých lidí a vychovávat je k tomu, že skladba lidí ve světě je pestrá. Jednou z palčivých bariér, se kterou se cizinci potýkají, je neznalost jazyka. Rap a hip hop se tak může stát spontánním prostředkem sebevyjádření a zároveň je to téma, které mladé zajímá, a tak vlastně i propojuje.” říká koordinátorka projektu Iveta Rožníčková.
Tím, že projekt byl dlouhodobý, postupně se odkrývala i velmi citlivá místa zúčastněných. Překvapení pro mnohé bylo i to, že někteří cizinci za sebou mají nedobrovolnou migrační zkušenost a v České republice mají udělen azyl. U některých českých studentů je to vůbec poprvé, co se s takovými lidmi setkali, o to větší překvapení bylo, že mají třeba lepší studijní výsledky.
Série brněnských workshopů jsou součástí evropského projektu I.COM. Kromě České republiky jsou zúčastněny země jako Malta, Belgie, Itálíe, Irsko, Kypr.
Odkaz na záznam z hudebních workshopů:
Kontakty:
Eva Kaličinská; e-mail: eva.kalicinska@opu.cz
telefon: 604534179
www.opu.cz